Значення слова

Датчик — пристрій, що слідкує за процесом.

Приклад вживання

Датчик температури двигуна.

Слово додав

Перекладаємо слово датчик

датник
28

Суфікс “-ач” / “-яч” є частовживаним термінотвірним елементом: передавач, приймач, подавач, змішувач тощо. А з порівняльного та компонентного аналізу (елементи аналітичного методу) бачимо, що цей суфікс притаманний активному виконавцю (актанту) дії, позначуваної основою: передавач передає, приймач приймає, змішувач змішує тощо. Разом з тим, терміни “датчик давления“, “датчик тока“, “датчик перенапряжений“ і под. позначають пристрій, який лише фіксує величину тиску, струму чи наявність перенапруг, але зовсім не зумовлює, не задає, не генерує їх. Своєю чергою, поширений суфікс “-ник” позначає співвіднесеність із поняттям, вираженим основою, і є нейтральним щодо актантності – золотник, квітник, кутник, маятник, поворотник, прикметник, супутник, цитатник тощо.
Отже, рекомендуємо датник (https://dntb.gov.ua/about-dntbu/термінологічний-центр).

чутник
15

на мою думку чутник звучить більш поважно ніж давач, а наукова мова має бути поважною

давач
8
чуйник
5
сприймач
5
вимірник
4

ВИМІ́РНИК, а, чол.

1. Прилад для вимірювання чого-небудь. Кожний вимірник має свою граничну похибку, яку треба враховувати при виборі інструмента (Методика викладання фрезерної справи, 1958, 98).

Словник української мови: в 11 томах. — Том 1, 1970. — Стор. 432.

данник
4

набільш очевидне

явник
3

Такий, що являє, робить явним.
r2u.org.ua: являти
r2u.org.ua: явний

сповіщувач
2

сповіщує про перебіг процесу

сповісник
2

Це будь-який пристрій, що сповіщає про якусь подію, про стан якогось процесу будь-яким способом, надає інформацію для подальшого опрацювання. Наприклад: "сповісник руху", "сповісник вологості", "сповісник розбиття скла" ,"сповісник присутності" ....

мірник
2
мірі́й
1
датчик
1

Давач сприймається як джерело.

сенсор
1
перетворювач
1

Газівники в Правилах обліку природного газу..., які, до речі, мають силу закону, вживають слово "перетворювач" (перетворювач тиску, перетворювач температури).

лович
1

Прилад, що вловлює зміни

вимірювач
0
вловлювач
0

Датчики не дають.

Запропонувати свій варіант перекладу
Увійдіть щоб додати переклад
Обговорення слова
9 серпня 2019

Чим погане слово датчик?

9 серпня 2019

'Датчик' складено не за українськими правилами, і до того ж звучить занадто по російськи

9 серпня 2019

По-перше, воно російське.
По-друге, воно створене питомим для російської мови, та невластивим (неприйнятним, я б сказав) для української мови способом.
По-третє, воно має ідіотську етимологію. Адже датчик не дає, а навпаки бере.

14 серпня 2019

Не певен, що етимологія "датчика" побудована на "давати" чи "дати". Можливо - "дані", чи навіть траслітероване "data", напр., скорочення від "data check", вони тим не гребують. Та все одно відчувається брак сенсу.

16 серпня 2019

Основна дія датчика - перетворити вимірювану величину у електричну за відомою відповідністю. Усе інше - обставини. Як не крути, а "датчик" тут хіба що приївся.

17 серпня 2019

Хтось, мабуть, подумав, що якщо "передатчик" перекладається як "передавач", то і "датчик" так само. Але так не працює. Давання там немає.
Пояснення щодо "датник" - найбільш обгрунтоване. І цей термін міститься в нормативному словнику. Тому я за "датник".

17 серпня 2019

Olja Shelest, а у чому Ви бачите "обгрунтування"? Автор допису спробував пояснити лиш закінчення, корінь слова він мабуть має за аксіому. До того ж, свої висновки він базує лиш "загальновживаністю", не уточнюючи навіть про який загал ідеться.

19 серпня 2019

Щодо аксіом. Датник і справді надає інформацію про спостережувану величину. Але це радше дані (англ. "data"). І ця сема є найсуттєвішою в назві. А важливо те, що він зовсім не "дає" те, що вимірює (тиск, струм тощо), а лише фіксує.

19 серпня 2019

Продовження.
І вибір насправді між двома варіантами, які є в фахових словниках: давач і датник. Про "давач" я вже писав.

2 вересня 2019

Суперечка за те, яку з трьох кальок російської мови слід обрати.

31 березня 2020

Сказав старий дід філологу. Ідіть на ровери, слухавку з собою візьміть і шпацьирувати до гирлів та кобєт, шлях би трафив, птьху на таке

Поділитись з друзями