Значення слова
Актор — виконавець ролей у виставах та кінофільмах, творець сценічних образів.
Приклад вживання

Актори театру та кіно.

Походження

лат. āctus

Варіанти написання
actor
Слово додав

Перекладаємо слово актор

лицедій
29
Василь Мур 29 жовтня 2015
29 жовтня 2015

Це чистий русизм. Не потрібно тупо перекладати слова з інших мов.

30 жовтня 2015

Це слово подають більшість українських словників.

23 листопада 2015

ніякий це не "русизм". Коли це слово з'явилося, не було ще ніяких "русизмів"

9 квітня 2019

Русизмів не існує! Є росіянізми. Велика частина з них - це українські слова, які спочатку перкрутили на московський лад, а потім знову на укр., але на неправильний. Потрібно вертатися до свого попереднього, а не перекручувати слова.

14 жовтня 2019

Росіянізм, спробуйте знайти слово "лицедій" у дорадянському Словарю Грінченка.
Якось підозріло дуже, що словник дорадянський цього слова не знає, а після періоду "зближення двох братніх" мов, опа, і раптом ідентичне слово з'являється у мові українській.

28 жовтня 2020

Але, наприклад, у словнику Уманця й Спілки за 1893–1898 роки се слово таки присутнє. Або ж сьому словникові довірять не можна?

28 жовтня 2020

Слово є явно московське, ба більше, церковнослов'янське.

28 жовтня 2020

"довірять" ... Мій жолудок!...


Словник людина пише.

28 жовтня 2020

Ну-ну, се ж є своєрідним говором Куліша. У Грінченка теж зафіксовано дієйменники на -ть. Але як то неправильно — не буду так говорити, дякую за заввагу. Щодо людини — Грінченко теж, власне, був людиною. Але мова не про те. Просто хтілось би взнати, чи є той словник авторитетним, а чи ні.

30 жовтня 2020

Само по собі infinitivum на -ть не є хиба в руській мові, та "par excellence" є в руській infinitivum на -ти. Нач є й без того московщену руську ще більше близити до вятської?

Питання ту ("тут, у даному випадку") йме бути ("має бути") не чи словник Грінченка є рам'я ("авторитет, авторитетний") – його таки є доси ято яко рам'я ("його таки досі вважають авторитетним"), а на кілько ("наскільки") кожне слово в нім є брати яко беззастережно питоме. И таки не кожне. Рівно ге ("так само як") не кожне слово є питомо й в инших словниціх руських (Желехівського/Недільського, Яворницького, Онишкевича, Лисенка, Білецького-Носенка й ин.). Прото, в кожнім тім словниці є дуже цінного.

28 серпня 2020

Краще лицедiйник, бо фемiнiтив "лицедiйка" якось не дуже))))

3 вересня 2020

Що то, що то, росіянізми.

25 жовтня 2021

Росiянiзм - покруч
Адже ми не говоримо францiянiзм, англiянiзм.
Кажiть уже тодi московiзм або москвизна

25 жовтня 2021

Вас послухати, то все, що схоже на москвинське, "росiянiзми".
Добродiй, лиходiй - теж московiзми?
Лицедiй - запозичення з ст.-слов., але менi нiде не траплялося, що це москвизна

25 жовтня 2021

Болгари самі приплили до нас у 1930 і передали це слово без участи росіян?

25 жовтня 2021

Не пишiть дурнi, будь ласка. Краще почитайте про ст.-слов'янську мову. До речi, в часи Руси Болгарiя була сусiдкою. Та й Святослав на них ходив

26 жовтня 2021

Cœmou <москIвщизна>??

26 жовтня 2021

"До речi, в часи Руси Болгарiя була сусiдкою. Та й Святослав на них ходив."

Мовний аргумент.

26 жовтня 2021

Ви карту народів коли востаннє переглядали, добродію Ярославе?

2 липня 2023

В «Пропала грамота» Довженка як раз презентували лицедіїв в титрах

грач
17
20 листопада 2015
23 листопада 2015

це слово давно вживане

1 січня 2016

Можна спробувати.

1 січня 2016

А як тоді актрису називати? Грачкою?

2 січня 2016

Гральниця

4 січня 2016

Хм, цікаво. Актриса - гральниця, а актор - грач. Тоді для актора слово "гральник" підійшло б більше. В голові просто все це слабо вкладається. *чухає потилицю*

10 січня 2016

Ткач - ткаля, прач - праля, грач - граля

31 січня 2016

Грачи прилетели? :)

29 травня 2016

Українською не грачи, а граки, гайворони))

29 травня 2016

"Граля" для "Актриси"? Звучить. Варто колись спробувати ці слова у вжитку. :-)

21 січня 2020

+
Вже використовується.
r2u.org.ua: грач

17 березня 2020

+++

18 жовтня 2020

Невлучно. Грач може бути який завгодно.

28 жовтня 2020

З Вами'м' у тім.

дієць
7
Vitalii Makoviičuk 15 квітня 2019
23 жовтня 2019

Акторка тоді "дійка"?

28 жовтня 2020

А чим "дійка" вадить? Тякне на слово "доїти"? Марно, вимова є різна в "дійка" від "доїти" та в "дійка" від "діяти".

23 жовтня 2019
24 жовтня 2019

Ага, але "діячка", якщо "діяч" і "діячі".
Якщо ж "дієць", то виходить "дійка/дієса" та "дійці" :р

26 жовтня 2019

Я мав на увазі термін типу агент
У нього не конче має бути жіноча форма, як, наприклад, у "покупець".
Але, як на мене, і дійка звучить гаразд.

18 жовтня 2021

Не погано, ставлю плюсик. Але "дієць" трохи розмитіше ніж хотілося би, бо діяти може багато хто/що. Навіть якщо саме "актор" походить від акт — дія. Не знаю, може зміню свою думку.

ігрець
5
Махно Рус 6 травня 2018
грець
4
Vadik Veselovsky 28 жовтня 2015
23 листопада 2015

Так ось кого мають на увазі у вислові "Хай йому грець!". :-)

23 листопада 2015

"грець" - це українською мовою "апоплексичний удар". "Його вхопив грець", тобто з ним стався апоплексичний удар. Тому й вираз такий "хай йому грець"

28 жовтня 2020

То є чи не третього-шостого ряду знак сього слова; не первий пак уже явно. Слід розвоя знаків слова грець (*игрьць) є сякий: "хто грає → грає кого" → "стінить кого, манить, лудить → є нещирий" → "лукавий → дявіл/чорт" ... → "апоплексичний удар". Ще й бобонами турено ("марновір'ям мотивовано/навіяно").

1 січня 2016

Дякую за пояснення. Чесно. :-)

21 січня 2020

+
І дарма смієтесь, слово є в українській мові.
r2u.org.ua: игрок

17 березня 2020

+++

déyu
4
אלישע פרוש 18 листопада 2021
26 грудня 2021

Дій?

26 грудня 2021

Tà.

26 грудня 2021

Як переклад латинського слова, тобто того, хто діє, тоді та. Але як переклад гравця театру, стрічки, то не знаю. Не подобається мені ідея калькувати тута розвиток такий. Все-таки, це слово з широким значенням.

27 грудня 2021

<Не подобається мені ідея калькувати тута>

Tẽma "actor = a performer of a part in a play/movie" e dougye daunya, i rousske imẽ za siõ tẽmõ ime bouti düigeno tacoiõ znacẽtnoiõ cyto wdguibaie daunyõ oumotõ — ne novõ, ne tô, tô bõde 'novomóuva'.
I heo cwlko e tóucwf ou slova <actor> u ẽghelscé:
https://en.m.wiktionary.org/wiki/actor .

27 грудня 2021

Якшо йти шляхом творення від "діяти", то серед усіх запропонованих форма "дій" є найкраща. Маємо багато слів з цією формою (добродій, лиходій, злодій, чудодій, чародій). Але я все одно не впевнений про правильність. Бо англійська англійською, латинська латинською, але ми творимо слова виходячи зі своєї мови. Але вподобу поставив.

27 грудня 2021

I u dauninõ bẽ stuicui ta 'obmén, i péstegynuy, medyu leudymi ròzen ẽzuicwf ta zemely, to ge leud odina ẽzuica/craya znaua oum i drouga ẽzuica/craya, cẽsto, i coli slovo na tẽmõ ne ẽ iz una, to cẽsto tacui pèreclada vonske slovo prẽmo.

19 лютого 2022

Про мене є найперво розглянути всі тями з празначатнами "do, make, work" з латинськи та грецьки. Латинська та грецька йме йисти корени з таками значатнами, й чи мало слів (→ тям) від йих, из йих же нині користаємо. Пак є провірити руськи корени на тяклість значатен (чи празначатен) латинським та грецьким та на кількість. Так, латинська йме сяки корени: ag- ("agere, ..."), op- ("opus, ..."), fac- ("facere, ..."), labor-, (д.-)грецька від сих дієслів: πράσσω, ποιέω, ερδω, δράω, τελέω. На самобутню творивість є час усігди, та через величезну кількість тям из латинськи та грецьки від речених значатен, и через йих истослівну глиб, "самобутність" може вести (й часто таки веде) до творення слів скуд значатною. О сточ, приклад таки лихи "творивости" є с.-хв. <glumac> за "actor", з зайвою визнакою глуму чи луду (сміху, шутства, лукавства, кривости, нещирости тощо) й разом з тим зайвою чутивістю, якими не грішить лат. actor. Крім того, латинська та грецька користа з доста велика тварослівна найда (inventory). Так, від лат. ag- имемо тями: актор, акція, агент, агенція, агентура, агенс, агентивний, агентивність, актант, актантний, актив, активний (активність), акт (актовий), активізувати (активізація), актуальний (актуальність, актуалізувати). Усі ти тями суть значатно ємки, й "самобутня творивість" грозить лишити йих тої ємкости.
Вертаючи до питання про тяклу кількість коренів з тяклою значатною, в руські мові можемо лічити сі: dé-, tuor-, cin-, ròb-, trõd-, strad-, star-, gotov-, zyd-, lad-, coy-, rẽd-/rõd-, ved-. Тщав ім лічити що найбільше таких пнів/коренів, у яких хай и крайньо є відома значатна "do, make, perform, work" — а би йно не менше ніж у латинські та грецькі (що більше, то ліпше). А відси бим уже глядів, котрий из тих пнів/коренів годить значатно найлучніше та найповніше до котрого корене в латинські та грецькі. Далі є питати ті руські корени на тварослів. На пр., лат. на передачу та сама nomen agentis ("имене діяча" (чи є твар "діяч" тякел до лат. agens — и вто є питання)) йме й -ens/-ent- и -tor, у словах: agens та actor, від корене ag-. Я сим не хочу речи вже руські хиблять почепи, та питання є, чи той чи той почеп, хай и мога передати nomen agentis, име таку ж (чи не меншу) ємкість. А коли й будучи ємок, чи не місить з иншою якою тямою. На пр., и "актант-" и "агент-, агенс" у лат. actans/actant- та agens-/agent- имуть то сам почеп *-nt- (в истоті, дієви дієпримети нинішня часу), проте лучен до розен пнів того самого корене ag- — agent- прямо до ag- в agere/ago, а actant- до act- від ag- + -t- дієслів частоти (verba frequentiva), сим творячи поємськи (conceptually) різни тями, від яких, у свою череду, є ціла низка гинших похідних слів. То сі суть передні питання рішити, а не "самобутню творивість", що ту давно переросла в свого роду змагання (ге вто "пластунство" за "intelligence-renseignements-ròzvédca"). А вже пак, коли йисті точно за лат. чи гр. словом творен твар у руські не тякне, є льга думати про самобутнє творення.
Поки я бачу глядання "самобутности" походить більше плутання тям. На пр., коли actor (in a film, play) є "грач", то чи не є "грач" и player (in a sport), або player (on a musical instrument). Є льга розлучити йих на: igracy, igraueç, igreç, igrœuc, igray, igraly, igroun, та котрий твар тякне найліпше до котрої тями, й чи передає ту тяму найємче?
Первій ніж веречи питання "а що є нам до того, яко є в латинські/грецькі/ягельскі" чи "для чого є творити кальку", є відвітити на питання, а чому дану тяму в ті мові є передано втако, а не йначе.

ролевик
2
Vladimir Edelmann 22 червня 2017
2 грудня 2022

запозичення з французької мови;

удавальник
2

Актори вдають, чи то грають когось.

Oleksa Rusyn 17 березня 2020
28 жовтня 2020

Udawać за "стінити, грати кого" є лядщина.

гравець
2
Андрій Капаци 21 листопада 2020
лицедійник
1

Актриса – лицедiйниця

Ярослав Мудров 28 серпня 2020
скоморок
1

Довго не знав замінника цьому слову, тому звернувся до давньоруської мови, у якій мандрівних музик схожих до теперишніх комедіянтів звали скомороками.

стінець
1

Симулювати, імітувати, удавати – стінити.

Пояснення тут:
імітувати
симулювати

втільник
1
Василь Ярмоленко 15 липня 2022
комедіант
0
Scribouillard Ant 7 липня 2016
16 листопада 2016

І в чому суть? Навіщо перекладати один чужизм иншим?

діяч
0
Oleksiy Stepanishchev 14 листопада 2016
дій
,
дія
,
дії
0
Олександр Мельник 23 жовтня 2019
скомір
0

Довго не знав замінника цьому слову, тому звернувся до давньоруської мови, у якій мандрівних музик схожих до теперишніх комедіянтів звали скомороками.

24 грудня 2020

Походження того слова (разом з його формами) є до нині неясно, й серед усіх версій усі відносять до конотацій негативних. Чи годить тяму "актор" звати чимси негативним?

грай
0
Anton Bliznyuk 10 грудня 2022
Запропонувати свій варіант перекладу
Обговорення слова
Поділитись з друзями